Power Platform? Z czym to się je?

Potrzebujesz aplikacji dedykowanej twojej firmie, ale martwisz się ceną i czasochłonnością wykonania? Microsoft wychodzi naprzeciw potrzebom automatyzacji pracy. Dzięki Power Platform stworzenie potrzebnej aplikacji zajmie nie miesiące, ale godziny! 

Autor tekstu: Justyna Choroszczak

Potrzebujesz aplikacji dedykowanej twojej firmie, ale martwisz się ceną i czasochłonnością wykonania? Microsoft wychodzi naprzeciw potrzebom automatyzacji pracy. Dzięki Power Platform stworzenie potrzebnej aplikacji zajmie nie miesiące, ale godziny! 

Czym jest Power Platform? 

Na Power Platform składa się kilka współpracujących ze sobą aplikacji: Power Apps, Power BI, Power Automate i Power Virtual Agents. 

PowerApps pozwala na tworzenie mniej lub bardziej zaawansowanych aplikacji, które łatwo łączą się z danymi, korzystają z wyrażeń logicznych jak Excel, a co najważniejsze, działają na większości przeglądarek internetowych oraz platformach mobilnych (iOS, Android oraz Windows). Używając Power Apps, nie musisz się zastanawiać czy przypadkiem nie będzie potrzebna inna wersja kodu, by program działał na wszystkich przeglądarkach i systemach operacyjnych. Power Apps dba o to za ciebie.  

Pytanie, które od razu się nasuwa to: czy potrzebuję znać języki programowania (JavaScript, HTML, C#) by móc korzystać z Power Apps? Nie. Pisania formuł, nie da się co prawda ominąć, ale bazują one na znajomych formułach logicznych z Excel, co znacznie ułatwia naukę Power Apps. Microsoft przygotował również obszerną dokumentację dzięki której każdy zainteresowany w szybki i łatwy sposób może wdrożyć się do pracy z Power Apps. 

Power BI pozwala na wizualizację danych. W łatwy sposób możesz podłączyć swoje bazy danych do Power BI by szybko i samodzielnie przeprowadzić analizę biznesową. Aplikacja łączy się z wieloma bazami, zarówno lokalnie jak i w chmurze, może korzystać między innymi z Dynamics 365, Azure SQL Database, Salesforce, Excel i SharePoint umożliwiając tworzenie szczegółowych zestawień, które pomogą podjąć niejedną trudną decyzję w firmie.

Power BI jest kompatybilne z pozostałymi produktami Microsoft takimi jak Azure czy Office, więc przygotowanie bazy danych nie powinno sprawić problemu. Kolejną, ogromną zaletą Power BI jest bezpieczeństwo oferowane przez aplikację. Wszystkie raporty i pulpity nawigacyjne są chronione nawet po udostępnieniu innym firmom lub eksportowaniu ich do aplikacji takich jak Excel czy PowerPoint lub formatu PDF. 

Czasem sytuacja wymaga powtarzania całych ciągów zadaniowych, wykorzystujących różne aplikacje. W takim przypadku dużo czasu może oszczędzić Power Automate. Ten program pozwala na szybkie i bezpieczne zautomatyzowanie pracy. W Power Automate zbudujesz przepływy, które przy użyciu sztucznej inteligencji zautomatyzują powtarzalne aspekty pracy, zostawiając ci więcej czasu na myślenie strategiczne.

Tak jak w przypadku Power Apps, obsługa Power Automate nie wymaga znajomości języków kodowania. Jest również wyposażona w oparte na chmurze usługi zapobiegania utracie danych, obsługi tożsamości i zarządzania dostępem. Microsoft oferuje szeroki wachlarz szablonów rozwiązujących najczęstsze scenariusze. Zapisz załączniki wiadomości e-mail usługi Office 365 w usłudze OneDrive dla FirmWyślij dostosowaną wiadomość e-mail po dodaniu nowego plikuOpublikuj wiadomości w usłudze Microsoft Teams po utworzeniu nowego zadania w programie Planner to tylko kilka przykładów. Znajdź to, czego potrzebujesz w wyszukiwarce Microsoft i rozpocznij automatyzację. 

Ostatnią usługą oferowaną przez Power Platform jest Power Virtual Agents. Inteligentne boty stają się coraz częstszym asystentem podczas przeglądania stron internetowych. Wiele pytań i wątpliwości, jakie męczą odbiorców stron internetowych można rozwiązać stosunkowo prostą odpowiedzią. Pytania te często się powtarzają, więc czemu nie zautomatyzować udzielania odpowiedzi? Bot może odpowiedzieć na podstawowe pytania, a w razie bardziej złożonego zagadnienia, przekierować rozmówcę do pracownika obsługi klienta. Oszczędzamy czas i energię zarówno pracowników, jak i klientów.

Dzięki Microsoft, możesz stworzyć zaawansowanego bota bez pomocy programistów czy analityków danych. Tak, jak w poprzednich narzędziach, Microsoft oferuje wiele gotowych rozwiązań, dlatego swojego wirtualnego konsultanta możesz zbudować z wstępnie gotowych procesów, łącząc je w większe konstrukcje. 

Zalety?  

Już o tym wspomnieliśmy, ale warto to podkreślić jeszcze raz- Microsoft zapewnia bogatą bibliotekę gotowych rozwiązań, które możesz łączyć między sobą. Wszystkie aplikacje Power Platform są ze sobą kompatybilne i można je połączyć również z innymi produktami jak Office 365 czy Azure. Daje to ogromną wolność tworzenia, więc jeśli potrzebujesz zautomatyzowanego rozwiązania i zastanawiasz się czy można je zbudować za pomocą narzędzi Microsoft… Odpowiedź brzmi “Tak”, wystarczy tylko dobrze przemyśleć wykorzystanie gotowych komponentów. 

Jeśli twój problem jest na tyle złożony, że potrzebuje dedykowanego przepływu pracy lub pełnej aplikacji, naturalnie możesz je zbudować wykorzystując Power Platform. Na stronie Microsoft znajdziesz szczegółową dokumentację na temat użytkowania każdego z wyżej wymienionych narzędzi. Jeśli wiesz, co chcesz osiągnąć, łatwo sprawdzisz, jak to zrobić. 

Statystyki 

Pozostaje pytanie: czy to się opłaca? Inwestujemy czas i wysiłek w budowanie aplikacji, przepływów i raportów, ale jakich rezultatów możemy się spodziewać? Oto trochę danych statystycznych według Forrester Consulting, dla tych, którzy nie czują się jeszcze przekonani. 

  • Dzięki wykorzystaniu Power Apps, koszt tworzenia aplikacji spada o 74% 
  • Średnia wydajność pracownika wzrasta o 3,2 godziny/tydzień 
  • Zwrotu inwestycji możemy spodziewać się w ciągu trzech lat 

Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z pełnym raportem