Czym jest Yammer i dlaczego firmy go używają?

W ciągu ostatnich kilku lat miałam przyjemność pracować dla wielu firm z różnych branż. Jedynym wątkiem, który je łączył, były trudności i przeszkody związane z technologią – zwłaszcza z mediami społecznościowymi. Żadna z nich nie mogła zrozumieć, jak naprawdę wykorzystać technologię, aby przyspieszyć rozwój swojej organizacji. Czym jest Yammer, dlaczego zyskał powodzenie wśród przedsiębiorstw i jak zacząć z niego korzystać?

Autor tekstu: Amanda Barnes, 21/12/2020

W ciągu ostatnich kilku lat miałam przyjemność pracować dla wielu firm z różnych branż. Jedynym wątkiem, który je łączył, były trudności i przeszkody związane z technologią – zwłaszcza z mediami społecznościowymi. Żadna z nich nie mogła zrozumieć, jak naprawdę wykorzystać technologię, aby przyspieszyć rozwój swojej organizacji. 

Jestem gorącą zwolenniczką różnorodnych narzędzi w pakiecie Office 365, ale w szczególności – Yammer’a. Jego zdolność do dodawania wartości organizacyjnej i tworzenia kultury jest po prostu niezrównana. Nie przedłużając, powiem ci, czym jest Yammer, dlaczego zyskał powodzenie wśród przedsiębiorstw i jak zacząć z niego korzystać.

Logo Yammer

Czym jest Yammer? 

Yammer to wyjątkowa usługa sieci społecznościowej zaprojektowana z myślą o komunikacji korporacyjnej. Usługa Yammer została stworzona przez firmę Geni, której jedynym celem jest pomoc pracownikom w łączeniu i komunikowaniu się w całej organizacji. Usługa odniosła wielki sukces; rozszerzono ją, aby stała się zarówno własnym produktem, jak i firmą, którą uruchomiono we wrześniu 2008 roku. 

Kobieta pracująca przy komputerze

Yammer szybko przyciągnął uwagę wielu chętnych klientów, zanim został ostatecznie przejęty przez Microsoft w 2012 roku. Microsoft wprowadził nowy produkt do swojego pakietu Office 365 w 2014 roku, a obecnie jest używany przez 85% firm z listy Fortune 500 na całym świecie. 

Możesz myśleć o Yammerze jako o Facebooku świata korporacyjnego. Niezwykle inkluzywny Facebook, w którym przyjaciele są zastępowani współpracownikami, reklamy firmowymi przypomnieniami, a aktualizacje są związane z wydarzeniami, pytaniami i problemami, które koledzy próbują rozwiązać. 

Dlaczego firmy go lubią? 

Firmy lubią Yammera, ponieważ jest łatwy w konfiguracji i dodaje wartości organizacjom. Przedstawiam kilka sposobów, w jakie usługa Yammer zwiększa wartość. 

Yammer pomaga pracownikom szybko uzyskać odpowiedzi, nawet jeśli nie wiedzą, kogo zapytać. 

Yammer umożliwia organizacjom – zwłaszcza tym, które mają wiele biur – współpracę w różnych lokalizacjach. Zamiast wysyłać e-mail z pytaniem, kogo zapytać o X, możesz teraz po prostu opublikować je w grupie Yammer. Szefowie działów pilnują swoich grup Yammer i odpowiadają na pytania. Ludzie otrzymują odpowiedzi, których potrzebują, a praca jest wykonywana szybciej. W AvePoint mamy całe grupy Yammera poświęcone wyłącznie zadawaniu pytań i odpowiadaniu na nie – inicjatywa, która sprawiła, że jesteśmy bardziej elastyczni. 

Yammer umożliwia nieformalne szkolenie pracowników. 

Czy kiedykolwiek oglądałeś National Geographic, a gdy skończyłeś znałeś 20 faktów na temat jaszczurek? Założę się, że nawet nie zdawałeś sobie sprawy, że się uczysz! Yammer jest nieco podobny. Czytasz i publikujesz aktualizacje i z czasem zdobywasz niszową wiedzę branżową, której nigdy nie zamierzałeś się uczyć. Pozwala ludziom uczyć się, nawet gdy nie robią tego świadomie. 

Yammer oferuje platformę do prezentowania osiągnięć wewnętrznych i pomaga działom korzystać z pracy innych. 

Czy ktoś właśnie stworzył przełomowe narzędzie lub funkcję, która mogłaby przyspieszyć sprzedaż lub adaptację produktu? Takie informacje powinny znaleźć się na Yammerze. Czy sprzedaż właśnie zakończyła jedną z największych transakcji w tym roku? Takie informacje powinny znaleźć się na Yammerze. 

Umożliwia on zespołom prezentację innowacji i osiągnięć wydziałowych. Pomaga działom reagować i budować na najnowszych osiągnięciach, a pracownikom daje poczucie uznania za robienie czegoś dobrego. Czego w tym nie lubić? 

Yammer zapewnia pracownikom łączność i rozrywkę. 

Jeśli zgromadzisz wystarczająco dużą grupę, na pewno będzie fajnie. Usługa Yammer jest na tyle nieformalna, aby publikować gify, żarty i dobrze się bawić, ale na tyle formalna, że idealnie nadaje się do pracy. To świetny sposób na komunikację wewnętrzną, który jednocześnie umożliwia innym biurom dołączenie się za pośrednictwem komentarzy i zapoznanie się z kulturą swoich współpracowników. Można go również skonfigurować w sposób umożliwiający bezpieczną współpracę z kontrahentami, klientami i firmami siostrzanymi.

Przykładowa strona Yammer

Sprzyja przejrzystości. 

Jedną z moich ulubionych zalet korzystania z narzędzi do otwartego czatu, takich jak Microsoft Teams i Yammer, jest to, że oba mają swoje sposoby na promowanie uczciwości i przejrzystości w organizacji. Dzięki usłudze Yammer, firmy i szefowie działów mogą tworzyć proste protokoły osiągnięć i aktualizacji, nadzorowane przez ich działy. Gwarantuje to, że wszyscy są na bieżąco z tym, nad czym pracują zespoły, kto rozwija inicjatywy i co będzie działo się dalej. 

Yammer jest idealny do komunikacji w całym przedsiębiorstwie. 

Yammer to miejsce, w którym kierownictwo organizacji może publikować aktualizacje, prośby o opinie, ogłoszenia i wiele więcej, w dodatku w otwarty i przejrzysty sposób. Ułatwia to pracownikom odpowiadanie, przedstawianie sugestii i zadawanie pytań za pomocą interfejsu, który nadaje priorytet podglądom plików, takich jak zdjęcia i dokumenty. Yammer może być również używany przez kierownictwo do organizowania spotkań obejmujących całą organizację. 

Przykładowa strona Yammer

Integruje inne aplikacje Office 365 i sprawia, że miejsce pracy jest bardziej społecznościowe. 

W ramach inicjatywy firmy Microsoft mającej na celu uczynienie usługi Office 365 bardziej społecznościową, firma zaczęła wdrażać aplikacje i usługi równolegle. Teraz Yammer integruje się z Office 365 Groups, który integruje się z Outlookiem, który integruje się z wieloma innymi aplikacjami Office 365. Chociaż spowodowało to pewne problemy, jeśli chodzi o to, kiedy i jakiego narzędzia powinniśmy używać, połączyło również pakiet Office 365 w sposób, który zapobiega przeoczeniu lub pominięciu ważnych aktualizacji. 

Społeczności Yammer 

Rozmowa wokół usługi Yammer nabrała tempa w tym roku wraz z pojawieniem się społeczności Yammer. Yammer był i nadal jest sposobem komunikowania się z „zewnętrznym kręgiem” Twojej organizacji (tj. współpracownikami, z którymi zwykle nie masz do czynienia), ale jego możliwości są teraz większe niż kiedykolwiek wcześniej. Przykładowe zalety aktualizacji społeczności Yammer to: 

  • Tryb natywny sprawia, że usługa Yammer jest teraz częścią ogólnej strategii zarządzania Office 365. 
  • Teraz możesz mieć w pełni funkcjonalny Web Part Yammer w SharePoint 
  • Możesz używać usługi Yammer w Microsoft Teams 

Dowiedz się więcej o komunikacji z użyciem narzędzi Microsoft 365: