Praca zespołowa z wykorzystaniem MS Teams

Podczas pandemii narzędzie Microsoft Teams znalazło swoje zastosowanie w wielu firmach. Teams to niebywale przydatny program do komunikacji wewnętrznej, którego popularność wcale nie maleje. Jakie są jego zalety i dlaczego warto z niego korzystać? Sprawdźmy!

Wersja online, aplikacja lub wersja mobilna

Microsoft proponuje wersję online lub aplikację, którą można zainstalować na komputerze lub w wersji mobilnej na IOS lub Androida. Logowanie następuje przy pomocy konta w usłudze Microsoft. Po zalogowaniu zaczyna się zabawa z możliwościami MS Teams. Na marginesie musimy powiedzieć, że odkąd zaczęliśmy poznawać aplikację, zostaliśmy jej wiernymi fanami. Nasza fascynacja jest porównywalna z oczekiwaniem na kolejne sezony „Gry o tron”, z tym że twórcy serialu zapowiedzieli, że VIII sezon jest ostatni, a MS cały czas rozwija swoją usługę.

Twoje własne zespoły

W Teams wszystko jest w jednym miejscu: ludzie, konwersacje, pliki  i narzędzia. Dzięki temu każdy ma błyskawiczny dostęp do tego, czego potrzebuje. Dostajemy możliwość tworzenia zespołów, w których budujemy kanały/zakładki. Zamiast poczty e-mail, korzystamy z czatów, możemy pracować grupowo nad tym samym dokumentem, który znajdzie się we wspólnej bibliotece. Zespół (naszą mini witrynę), dostosowujemy do potrzeb swoich i departamentu, w jakim pracujemy. Możemy dodawać notatki, witryny sieci Web i szereg aplikacji.

Spotkania online

Teams świetnie sprawdza się jako aplikacja, która pomaga organizować pracę zespołu, prowadzić konwersacje (indywidualne lub grupowe) w jednym miejscu czy organizować spotkania. Rozmowy prowadzone online pozwalają nawiązywać połączenia i sprawdzać historię oraz pocztę głosową. Odbywają się w dużo lepszej jakości, niż przy użyciu Skype for Bussiness. Jakość obrazu i dźwięku jest imponująca w porównaniu do Skype.

Wygodne zakładki

W górnej części każdego zespołu znajdują się karty, gdzie można utworzyć aplikacje, usługi lub pliki. W wersji startowej/domyślnej pojawiają się trzy karty, które oczywiście można rozbudowywać:

  • Konwersacje – tutaj toczą się rozmowy, podobnie jak na tablicach Yammera, możemy tu przesłać istotne maile, oznaczyć osoby, które chcemy zaprosić do konwersacji lub na przykład wskazać linki do plików.
  • Pliki – to czytelna biblioteka, poukładana przy pomocy folderów i dokumentów tak, jak członkowie zespołu sobie tego zażyczą.
  • Wiki – domyślnie karta do śledzenia notatek i współpracy w czasie rzeczywistym, ale sprawdza się jako miejsce, gdzie są kluczowe informacje, telefony, linki i adresy, istotne dla danego zespołu.

Bądź aktywny

Gdyby się okazało, że coś istotnego umknęło Waszej uwadze, uratuje Was kanał Aktywność. To coś na kształt powiadomień z FB, wzbogacone o pokaźną kolekcję filtrów, dzięki którym wyszukanie interesującego zdarzenia jest dziecinnie proste.
Na koniec wróćmy jeszcze na moment do aplikacji mobilnej. Testowaliśmy międzynarodowe rozmowy podczas home office i wyszło rewelacyjnie. Sama aplikacja też sprawdza się w warunkach mobilnych, działają wszystkie funkcje, które opisaliśmy wcześniej.

Między organizacjami

MS Teams ma jeszcze jeden użyteczny aspekt. Jeśli ktoś spoza naszej organizacji używa Teams, możemy połączyć siły. Możemy taką osobę zaprosić do naszej organizacji jako gościa lub dołączyć jako gość do organizacji na zewnątrz. Dzięki możliwości przełączania widoków, pracujemy w swojej organizacji lub w innej, jako gość, z zespołami przynależnymi do danej organizacji. Zobaczcie nasze krótkie wideo, które jest podróżą po wybranych Teams w IT-Dev.

Jeśli macie pytania, chętnie na nie odpowiemy, użyjcie formularza kontaktowego.